Web Sitesi Hızı Arttırmanın 5 Temel Yolu

Web Sitesi Hızı Arttırmanın 5 Temel Yolu

1- İyi Bir Web Hosting Planınız Olsun

Her şey doğru hosting firmasıyla iyi bir web hosting planını seçmekle başlar. Hız konusuna gelmeden önce web sitenizi host edecek sağlam ve güvenilir donanıma sahip güvenilir bir web hosting şirketi bulmuş olmalısınız. Siteniz güvenilir olmadığı sürece ne kadar hızlı olduğunun hiçbir önemi yok. Ziyaretçiler sitenizi anında terk eder ve bir daha asla geri dönmez.

2- Önbellekleme Yapın

Basitçe söylemek gerekirse, önbellekleme verinin geçici bir bellek alanında saklanması anlamında kullanılan teknik bir terimdir. Bu uygulama sitenin performansını arttırır çünkü sayfa içeriğinin çoğu bu durumda halihazırda kullanılabilir durumdadır ve kullanan tarafından görüntülenmesi için özellikle çağırılması ve işlenmesi gerekmez. Ayrıca sunucudaki çeşitli sistem kaynaklarının yükünü de azaltır.

3- Bir İçerik Dağıtım Ağı Kullanın

Web sitesi hızını arttırmanın ikinci en etkili yolu bir içerik dağıtım ağı kullanmaktır. İçerik dağıtım ağları CSS, JavaScript, imajlar, belgeler, videolar vs. gibi sitenizin statik unsurlarını/dosyalarını kopyalamanızı ve saklamanızı sağlayan, dünya çapında bir sunucular ağıdır. Bu unsurlar daha sonra ziyaretçilere bulundukları konuma daha yakın bir sunucu üzerinden gönderilir.

4- Görsellerinizi Optimize Edin
Kullanıcılar artık web sitelerinde daha kaliteli görseller görmeyi beklediklerinden, görsel boyutu web sitesi hızı konusunda göz önünde bulundurulması gereken meselelerden biri halini almıştır. Grafik düzenleme araçlarıyla veya eklentileriyle kalitedeki azalmayı kullanıcıya fark ettirmeden görsel boyutlarını küçültmek artık mümkün.

5- HTML, JavaScript ve CSS’i Küçültün

Günümüzde web siteleri artık Css ve JavaScript’e giderek daha fazla bağımlı hale gelmekte, bu yüzden bu metin dosyalarının boyutunu azaltmak büyük önem teşkil ediyor. Bunun en kolay yolu bu dosyaları küçültmek, yani yorumları, fazla boşlukları, fazla satır kesmelerini atmak ve koddaki sınırlayıcıları engelleyerek kodu boyut anlamında hafifletmek ve transfer edilmesi gereken veri miktarını azaltmaktır. Bunlar yapıldığı takdirde sayfaların yükleme hızı artacaktır.